Kronikk

Framtida er ikke i EU

Aktivistene i Natur og ungdom har visst glemt at Norge hadde strengere miljøkrav enn EU før innlemmelsen av EØS-avtalen.

EU-VENN: Natur og ungdom har strøket sitt nei til EU-standpunkt. Her ved NU-leder Gytis Blazevicius. FOTO: Tom Henning BratlieEU-VENN: Natur og ungdom har strøket sitt nei til EU-standpunkt. Her ved NU-leder Gytis Blazevicius. FOTO: Tom Henning Bratlie

Det er blitt sagt at gode klimanyheter i Norge i dag kommer ofte som pålegg fra EU og at den norske stat er passiv. Dette sa også den nyvalgte lederen i Natur og Ungdom til Klassekampen 17. januar. Spørsmålet kom opp etter at Natur og Ungdoms landsmøte vedtok å fjerne nei-standpunktet til norsk EU-medlemsskap.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Det fins en rekke konkrete forslag for å løse lesekrisen, men de fremmes ikke i debatten.

Alt preller av på Flávio Bolsonaro. Nå kan skandale­kan­di­daten bli Brasils neste president, ved å bruke opp­skrif­ten fra Donald Trump.

Gaza er et ekspe­riment som lærer oss uendelig mye om menneskets grenser.