Kronikk

Den bunnløse kynismen

Det hadde ikke vært så stille i Midtøsten på to tiår. Hamas og Iran hadde alt å tape på Abraham-avtalene. Svaret gikk etter planen.

antinormalisering: forståelsen Hamas var truet av fredelig sameksistens mellom Israel og de arabiske land, med USA som fasilitator og garantist. Det brutale motsvaret 7. okotober lyktes over all forventning, skriver forfatteren. Her et medlem av Ezzedine al-Qassam Brigaden, Hamas’ militære fløy. Foto: MAHMUD HAMS, NTB/AFPantinormalisering: forståelsen Hamas var truet av fredelig sameksistens mellom Israel og de arabiske land, med USA som fasilitator og garantist. Det brutale motsvaret 7. okotober lyktes over all forventning, skriver forfatteren. Her et medlem av Ezzedine al-Qassam Brigaden, Hamas’ militære fløy. Foto: MAHMUD HAMS, NTB/AFP

I strømmen av nyhetsreportasjer fra Gaza om familier som har mistet sitt hus, bestefedre som har mistet et barnebarn, mødre som savner sin sønn og så videre, savner man at dette settes inn i en større politisk og regional sammenheng. Her er et forsøk.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?