Gaza

Presset mot Israel øker

Israel bruker sult som våpen, og det er en krigsforbrytelse, hevder Human Rights Watch. Samtidig krever flere land pause i krigen.

PÅ FLUKT: 1,9 millioner av Gazastripas 2,3 millioner innbyggere er blitt internt fordrevet. Bildet er fra flyktningleiren i Mawasi, sør på stripa, hvor det verken er vann eller helsehjelp. FOTO: Fatima Shbair, AP/NTBPÅ FLUKT: 1,9 millioner av Gazastripas 2,3 millioner innbyggere er blitt internt fordrevet. Bildet er fra flyktningleiren i Mawasi, sør på stripa, hvor det verken er vann eller helsehjelp. FOTO: Fatima Shbair, AP/NTB

Menneskerettighetsorganisasjonen Human Rights Watch (HRW) slo i går fast i en ny rapport at Israel med overlegg har skrudd av vannet, strømmen og stoppet drivstoff inn til Gazastripa, og har hindret humanitær bistand å slippe inn. Israelske styrker har også rasert jordbruksområder, melder gruppa.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ungarn

Ungarns påtrop­pende stats­mi­nister Péter Magyar lover å ikke hindre EU-lån til Ukraina. EU bør likevel ikke forvente en stor endring i Ukraina-­po­li­tikken, mener Jørn Holm-Hansen.

Iran

Donald Trump vil kvele Irans økonomi med blokaden av Hormuz­stredet. Iran-analytiker mener økonomien kan overleve flere måneder.

Frankrike

En inngri­pende lov mot antise­mit­tisme kan bli vedtatt i Frankrike. – Den er farlig, sier den fransk-pa­le­stinske poli­ti­keren Rima Hassan.