Gaza

Presset mot Israel øker

Israel bruker sult som våpen, og det er en krigsforbrytelse, hevder Human Rights Watch. Samtidig krever flere land pause i krigen.

PÅ FLUKT: 1,9 millioner av Gazastripas 2,3 millioner innbyggere er blitt internt fordrevet. Bildet er fra flyktningleiren i Mawasi, sør på stripa, hvor det verken er vann eller helsehjelp. FOTO: Fatima Shbair, AP/NTBPÅ FLUKT: 1,9 millioner av Gazastripas 2,3 millioner innbyggere er blitt internt fordrevet. Bildet er fra flyktningleiren i Mawasi, sør på stripa, hvor det verken er vann eller helsehjelp. FOTO: Fatima Shbair, AP/NTB

Menneskerettighetsorganisasjonen Human Rights Watch (HRW) slo i går fast i en ny rapport at Israel med overlegg har skrudd av vannet, strømmen og stoppet drivstoff inn til Gazastripa, og har hindret humanitær bistand å slippe inn. Israelske styrker har også rasert jordbruksområder, melder gruppa.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa og iran

USA sender militærfly til Israel, samtidig som de bomber flere mål i Iran. Donald Trump vil neppe lykkes med sin strategi, mener Egypts tidligere viseuten­riks­mi­nister.

India

«Kaker­lakk­par­tiet» begynte som satire. Mandag mobi­li­serte partiet tusenvis av demon­stranter i Delhi.

Mexico

Mexicos president Claudia Sheinbaum er klima­fors­ker og tidligere hoved­for­fatter til FNs klimapanel. Nå vil hun åpne for fracking.