Ukas bok

Inn i vår tid

Etel Adnans bok er en rasende feministisk anklage mot en maskulin orden som reproduserer vold mot alle som nekter å underkaste seg.

Protest: Libanesiske kvinnesaksaktivister demonstrerer i 2016 mot en lov som beskytter voldtektsmenn mot rettsforfølgelse, mot at de gifter seg med offeret sitt. Foto: Patrick Baz/AFP/NTB ScanpixProtest: Libanesiske kvinnesaksaktivister demonstrerer i 2016 mot en lov som beskytter voldtektsmenn mot rettsforfølgelse, mot at de gifter seg med offeret sitt. Foto: Patrick Baz/AFP/NTB Scanpix
Roman

Etel Adnan

Sitt Marie Rose

Roman

Oversatt fra fransk av Gunstein Bakke og Ida M. Andenæs

H/ /O/ /F 2023, 165 sider

Mens den israelske krigsmaskinen legger Gaza-stripen i grus på tv-skjermen i naborommet, hus for hus, kvartal for kvartal, havner en lekker liten bok, akkurat passe stor til jakkelomma, på skrivebordet mitt: Etel Adnans roman «Sitt Marie Rose», første gang utgitt på fransk i 1978, og nå, snart et halvt hundre år senere, oversatt til strøkent norsk av Gunstein Bakke og Ida M. Andenæs.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Bokanmeldelser

Jenny Erpenbeck

Det gamle barnet

Jenny Erpenbecks 26 år gamle debutbok er fascinerende og frastøtende.

Espen Stokke

TABES

Vi fødes mellom piss og dritt i Espen Stokkes lysende prosa.

Alexander Slotten

Ulvevinter. Magi­klubben 1

Alexander Slottens barnebokdebut er sjarmerande ivrig, om enn ikkje så slitesterk.