Argentina

Seieren kan skape mer bråk

Høyrepopulisten som vil fjerne sentralbanken, vant valget.

Hjelpende hånd? Argentinere har satt sin lit til Milei om å fikse landets økonomi. Det blir en stor utfordring. Her møter han tilhengere på valgdagen. Foto: Natacha Pisarenko, AP/NTBHjelpende hånd? Argentinere har satt sin lit til Milei om å fikse landets økonomi. Det blir en stor utfordring. Her møter han tilhengere på valgdagen. Foto: Natacha Pisarenko, AP/NTB

Vill jubel på ytre høyre, gråt og fortvilelse på venstresida: Høyrepopulist Javier Milei fra partiet La Libertad Avanza vant søndagens presidentvalg i Argentina. Han lover «dramatiske endringer» i politikken framover, spesielt når det gjelder økonomien.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Utenriks

Storbritannia

Dårlige lokalvalg og menings­målinger viser at Keir Starmer må endre kurs, mener Labour-­politiker Martin Abrams.

Kashmir

Det er folkene i Kashmir som betaler den høyeste prisen når konflikten mellom India og Pakistan eskalerer, sier den indisk-britiske profes­soren Nitasha Kaul.

Kina

En sykehus­skan­dale avslørte hvordan barn av Kinas eliter utnytter smutthull i systemet for å få makt. – Vi er forbanna, sier legen James Huang til Klasse­kam­pen.