Likestilling

Antok mannlig juks

En robot brukt av Lånekassen kan ha mistenkeliggjort menn for stipend-juks. Men kunstig intelligens kan også gi bedre helsehjelp.

Kunstig intelligens: Prosjektleder Kathinka Theodore Aakenes Vik i Likestillings- og diskrimineringsombudet la i forrige uke fram en veileder om bruk av kunstig intelligens. Amazon har fått mye kritikk for rekrutteringsalgoritmen de brukte til å finne sine kandidater. Den favoriserte mannlige søkere framfor kvinnelige. Kunstig intelligens: Prosjektleder Kathinka Theodore Aakenes Vik i Likestillings- og diskrimineringsombudet la i forrige uke fram en veileder om bruk av kunstig intelligens. Amazon har fått mye kritikk for rekrutteringsalgoritmen de brukte til å finne sine kandidater. Den favoriserte mannlige søkere framfor kvinnelige.

Eksemplene på problematisk bruk av kunstig intelligens (KI) var tallrike da Likestillings- og diskrimineringsombudet (LDO) la fram sin nye KI-veileder i forrige uke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Måling

Borgerleg veljarjafs på ny måling, mens raudgrøne veljarar samlar seg på gjerdet. Nå vil Frp-ordførar ha Sylvi Listhaug som stats­mi­nister.

Kraft

Regjeringa vil bygga meir vindkraft på land. Planen får både ris og ros.

Ministernes mester

Forvent­nin­gene til finans­mi­nister Jens Stol­ten­berg var skyhøye da han vendte hjem til norsk politikk. Det skulle vise seg å være vanskelig å leve opp til.