Verdt å vite

Verdt å vite

Kanskje er det ikke kunstig intelligens som kommer til å ta over verden, men duer? I alle fall løser de oppgaver på likt vis, ifølge Forskning.no. En gruppe duer fikk i oppgave å styre ringer og streker på en skjerm til høyre eller venstre. De fikk en godbit når de gjorde riktig, og snart lærte de seg systemet. Chat GPT brukte samme metode: prøving og feiling. Sant å si er det ikke imponerende. SMFT

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Skole

Sju av ti timer med til­rette­lagt opplæring ble ikke gjen­nom­ført ved tre skoler i Melhus kommune. Oppvekst­sjefen skylder på lite penger.

Pleiepenger

Linn-Therese må være hjemme med sykt barn. Nå har Nav kuttet støtten.

Svalbard

Mens stormak­tene retter glupske øyne mot Arktis, skal den norske staten putte flere titalls milliarder i Long­year­byen. Første skritt er 1,2 milliarder kroner til ny kraft­for­sy­ning.