Spania

Raser mot amnesti-avtale

Avtaler statsminister Pedro Sánchez inngår med spanske separatister, skaper sinne og uro. Høyresida frykter en ny folkeavstemning om katalansk løsrivelse.

Sinte: Demonstranter tok til gatene i blant annet i Pamplona i helgen. De er imot å droppe tiltale mot aktivister som ville løsrive Catalonia fra Spania i 2017. Foto: Alvaro Barrientos, AP/NTBSinte: Demonstranter tok til gatene i blant annet i Pamplona i helgen. De er imot å droppe tiltale mot aktivister som ville løsrive Catalonia fra Spania i 2017. Foto: Alvaro Barrientos, AP/NTB

Det er en anspent situasjon i Spania.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Iran

Et amerikansk angrep kan komme allerede denne helga, ifølge kilder

Israel

Subsea 7s kontrakt med Chevron er et bidrag til folkemord, sier BDS-bevegelsen. SV vil stille finans­mi­nis­teren til veggs.

Frankrike

Det ukuelige Frankrike (LFI) knyttes til drapet på en ytre høyre-aktivist i Lyon. Nasjonal Samlings­leder Jordan Bardella gir LFI skylda og tar til orde for en «felles front» mot venstre­par­tiet.