Kulturuka

Fiksjon med friksjon

Bertolt Brecht har fått sin revansj.

META: «Odvar Nordli» – i Anders Baasmo Christiansens skikkelse – stirrer på et tv-opptak av den virkelige Odvar Nordli i NRK-serien «Makta». Foto: Motlys/NRKMETA: «Odvar Nordli» – i Anders Baasmo Christiansens skikkelse – stirrer på et tv-opptak av den virkelige Odvar Nordli i NRK-serien «Makta». Foto: Motlys/NRK

Det foregår på 70-tallet, men dere filmer det i moderne omgivelser?» spør Arvid Engen, møbelhandleren fra Jessheim, på slutten av første episode av tv-serien «Makta». «Ja ja ja, ikke sant», fortsetter han, før han tar et trekk av sigaretten sin, blir undrende i blikket og spør: «Hvorfor det?»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Statens kunstnerstipend

På 1970-tallet kjempet Edvard Hoem og Yngvild Fagerheim fram mer stats­støt­te til kunstnere. I dag er de bekymret for stipend­ord­ningen.

Kulturuka

Jeg hadde aldri i livet meldt meg til dette

I kulissene

Konser­va­to­rene på Nasjo­nal­mu­seet er på sett og vis malerienes foresatte. Vi fikk være flue på veggen da de utførte sine omsorg­sopp­gaver.