Ex machina

Rettigheter til salgs

Er privatliv, ytringsfrihet og ikke-diskriminering markedsvarer?

I to måneder har Datatilsynet gitt Meta dagbøter på en million kroner. Datatilsynet viser til at Metas markedsføring bryter med GDPR-reglene og dermed er ulovlig. Metas markedsføring innebærer nettopp en storstilt overvåking av de som tar i bruk plattformene til selskapet til såkalt adferdsbasert markedsføring (spesielt Instagram og Facebook). Datatilsynet har lagt gitt Meta et midlertidig forbud mot å behandle personopplysninger for atferdsbasert markedsføring inntil selskapet kan vise at de gjør innsamlingen på en lovlig måte.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Nav

Nav-revolusjon: Skal teste nytt grep for unge

Vi havna på …

… en fore­les­ning om Fridtjof Nansens forskning på slimålens nerve­sys­tem. Den inspirerer fortsatt norske fagmiljø til hjerne­forsk­ning i verdens­klasse.

Sikkerhet

Fra sikker­hets­kon­fe­ransen i Polen mener Espen Barth Eide at Norge er tryggere nå – tross Trumps baksende glideflukt mot Putin.