Kulturtirsdag

Sportens former

Massakren under OL i München i 1972 ga mesterskapet et mørkt ettermæle. Lekenes godt bevarte arkitektur forteller en annen historie.

Egenartete: Takene på Olympiastadion i München svever over arenaen. Foto: Lise Åserud, NTBEgenartete: Takene på Olympiastadion i München svever over arenaen. Foto: Lise Åserud, NTB

Femtien år senere er takene fortsatt noe ganske for seg selv: De nærmest svever over arenaene. De bølgende, skinnende flatene er da også tilstrekkelig egenartet til at de har fått æren av å pryde forsiden til en av Lonely Planet-bøkene om München, storbyen de hører hjemme i. Det er en sjeldenhet for byggekunst skapt for idrettsformål – og for senmodernistisk arkitektur i det hele tatt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Ytringsfrihet

Styret i Fritt Ord slår tilbake mot kritikken. Stiftelsen skal være som den har vært, slår de fast.

Medier

Nyhets­by­rået NTB lemper på krava overfor skribenter som deler skjerm­dum­per – men vil ikke gå med på at de har gjort feil.

På tampen

Lærerne motsetter seg skjermfri skole ved å vise til «metode­fri­he­ten». Men er det noen som benytter seg av den?