Kulturtirsdag

Sportens former

Massakren under OL i München i 1972 ga mesterskapet et mørkt ettermæle. Lekenes godt bevarte arkitektur forteller en annen historie.

Egenartete: Takene på Olympiastadion i München svever over arenaen. Foto: Lise Åserud, NTBEgenartete: Takene på Olympiastadion i München svever over arenaen. Foto: Lise Åserud, NTB

Femtien år senere er takene fortsatt noe ganske for seg selv: De nærmest svever over arenaene. De bølgende, skinnende flatene er da også tilstrekkelig egenartet til at de har fått æren av å pryde forsiden til en av Lonely Planet-bøkene om München, storbyen de hører hjemme i. Det er en sjeldenhet for byggekunst skapt for idrettsformål – og for senmodernistisk arkitektur i det hele tatt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Musikk

Da hyllest­platen til den avdøde rocke­vo­ka­listen Bjørn Müller skulle lages, ville så mange artist­kol­leger delta at det ble dobbelt­album.

Statsbudsjettet

Roald Aga Haug og en rekke andre Ap-ordførere rykker ut mot regje­ringens forslag om kutt i skole­sti­pend

På tampen

Så mye jubel på så liten flate.