Kulturuka

Tid for alvor

Etter Trumps og Berlusconis politiske farser kan ikke teatret se det som sin hovedoppgave å lage spetakkel.

SØRGELIG: Robert Wilsons oppsetning av «Edda» på Det Norske Teatret i 2017 var en av de tristeste forestillingene spaltisten har sett. Foto: Lesley Leslie-SpinksSØRGELIG: Robert Wilsons oppsetning av «Edda» på Det Norske Teatret i 2017 var en av de tristeste forestillingene spaltisten har sett. Foto: Lesley Leslie-Spinks

For en drøy måned siden skjøt Frode Helmich Pedersen mot teateret med avsagd hagle i Bokvennen litterær avis. Pedersens hagle hadde dobbeltløp, hvor den ene salven ble fyrt av mot dårlig begrunnede «fiffige påfunn» i oppsetninger av klassikere, og den andre salven gikk av mot teaterets manglende nærhet til samtidslitteraturen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturuka

Vi vet ikke lenger hvordan verden rundt oss fungerer. Selv har jeg sittet en uke i Sigrun Bergs vevstue og gruet meg til å sy en hempe på bunaden.

Over sofaen

For Ellen Horn er hjemme der kunst­ver­kene hennes er. Men også litt på Natio­nal­thea­tret, som hun stadig drømmer om å utvide i klassisk stil.

Bøker

Badende gutter, kvinner i slåbrok og en pike med favnen full av fisk: Et lite øylandskap i Oslo­fjor­den har inspirert kunstnere gjennom hundre år, viser en ny bok.