Fire vinnere av «den alternative nobelprisen»

En organisasjon som redder migranter fra drukningsdøden i Middelhavet er blant vinnerne av «den alternative nobelprisen».

ITALIA: En frivillig fra SOS Méditerranée gir fem med migranter som har blitt plukket opp utenfor kysten av Italia i fjor. Organisasjonen vant en gjev pris i går. Foto: Jeremias Gonzalez, AP/NTBITALIA: En frivillig fra SOS Méditerranée gir fem med migranter som har blitt plukket opp utenfor kysten av Italia i fjor. Organisasjonen vant en gjev pris i går. Foto: Jeremias Gonzalez, AP/NTB

Fire aktører er vinnere av årets Right Livelihood Award. Blant vinnerne er SOS Méditerranée, som drifter et norsk redningsskip i Middelhavet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Ukraina

Ukrainske korrup­sjons­je­gere har avdekket underslag av milliarder som skulle beskytte energi­sek­toren mot russiske angrep. I sentrum står en nær venn av president Volodymyr Zelenskyj.

Reportasje

Ingen her bryr seg om Gaza. Slik ingen bryr seg om Jarmuk.

Libanon

Libanon får verken tid, rom eller støtte til å avvæpne Hizbollah på fredelig vis, advarer direktøren for tankesmia Arab Reform Initiative. Nå presser Israel situa­sjonen mot briste­punk­tet.