Anmeldelse

Svart støy

Trevor Mathisons harde, pulserende lydlandskap høres ut som et forsøk på å vekke forgangne lyder til live igjen.

Forfall: Siden «decay» kan bety forråtnelse, kan utstillingstittelen i Trevor Mathisons «From Signal to Decay» leses dithen at det her dreier seg om lyder som forfaller, råtner og avleirer seg i omgivelsene. Foto: Tor S. Ulstein, KunstdokForfall: Siden «decay» kan bety forråtnelse, kan utstillingstittelen i Trevor Mathisons «From Signal to Decay» leses dithen at det her dreier seg om lyder som forfaller, råtner og avleirer seg i omgivelsene. Foto: Tor S. Ulstein, Kunstdok

Trevor Mathison: From Signal to Decay: Volume 6

Atelier Nord, Oslo Står til 15.10.23

I de dunkle rommene på Atelier Nord i Oslo presenterer den britiske kunstneren Trevor Mathison (f. 1960) en direktesending av lyder fra gata utenfor galleriet. Disse lydene er mikset sammen med eldre opptak fra bygningens innside, og det hele spilles ut som et rytmisk pulserende og kontinuerlig skiftende lydlandskap. I ettertid er det vanskelig å gi noen god beskrivelse av disse lydene. Istedenfor etterlater Mathisons komposisjon seg som en kjølig, hard, industriell summende, klirrende, susende, skjærende, buldrende atmosfære. Lydbildet er uten vokal, melodi eller refreng, men preges av et menneskelig fravær som rister i kroppen, det er forsterket og forvrengt til en til tider intens støy.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Portrettet

Svei­sar­sonen Steinar Suvatne vil berre at folk skal forstå at han er flink.

Icc

Sjefak­toren har fått sparken, og USA har trappet opp angrepet på Den inter­na­sjo­nale straffe­dom­stolen. Er retts­in­stansen i Haag så svekket at Benjamin Netanyahu kan slippe unna?

Intervju

Ia Genberg ville aldri finne på å skrive en politisk bok. Men hun kan ikke utelukke at en og annen mening pipler ut.