I dag

Frimerker og sånt

Som jeg savner de gamle postkontorene. Jeg sto med to kort i hånda, begge i konvolutt adressert Storbritannia. «Har dere frimerker?» «Jada,» kvitret dama og la to 20 grams Europa på disken, «det blir 60 kroner». Med to «mug shots» i hånda, en rosa gris (uten sammenligning for øvrig) og ei brun ku – klare til bruk, ble jeg stående og lure … Hva forteller frimerkene om Norge? Eller avsenderen? Og hva formidles til mottaker bortsett fra betalt porto?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Essay

Venstre­sida må slutte å drømme om androider og forlate den tekno­kra­tiske visjonen om evig vekst.

Reportasje

I flere år har aktivister samlet inn biler og sendt til fronten i Ukraina. Denne gangen er også fag­foreningsveteran Boye Ullmann med på turen.

Forsvar

Forhand­lin­gene om forsvars­for­liket får utsatt frist for enighet. Frps Morten Kol­bjørn­sen sier Heime­ver­net trolig fredes fra kutt.