Ex machina

Tek-skeptikerne i hjørnet

Vi må ikke se oss blinde på teknologiens problemer.

At Silicon Valley er roten til alt ondt er i ferd med å bli en etablert sannhet på venstresiden. «Tekno-cowboyene» må holdes i tøylene for ikke å effektivisere verden enda litt raskere til helvete. Den økende teknologiskepsisen skyldes i stor grad overvåkningskapitalismen og fremmedgjøringen man føler i møte med Chat GPT. Venstresiden har hendene fulle med å regulere den nye teknologien, men er nødt til å gå utover sin rolle som vakthund for å kunne ta eierskap til utviklingen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Måling

Frp befester posisjonen som Norges største parti, som sammen med Høyre og KrF sikrer borgerlig flertall helt uten Venstre.

Fotball-vm

Over hele landet forbereder politiet seg på kveldens kvart­fi­nale i VM. Mangel på politifolk gjør jobben vanske­li­gere, mener fagfor­eningen.

Ministernes mester

Kari Nessa Nordtun er noko så sjeldan som ein godt likt Ap-­­politikar. Det einaste problemet er at ho ikkje vil bli partileiar.