DebattSkolefritidsordning

Det er dyrt å stemme Høyre

En populær reform gjennomført i Oslo av det rødgrønne styret, er at skolefritidsordningen (AKS) nå er gratis. Nå får alle barna være med på leken. På Haugenstua skole gikk man fra 50 til 99 prosent deltakelse, på Tøyen var effekten enda kraftigere, der gikk man fra 27 til 100 prosent i det det ble gratis.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Debatt

Opprustning

Kritisk terskel

Vi ruster for krig, unge gutter og jenter vil forsvare sitt land, beredt til å drepe jevnaldrende. Norge går fra å være en fredsnasjon til å bli en nasjon som angriper. Maktprinsipp står i motsetning til nestekjærlighet. Noe er mitt og noe er ditt. Våpenproduksjonen når nye topper. Kapitalismen saboterer samarbeidskulturen.

Menneskerettigheter

Innvand­rings­po­pu­lismen til Frp vil koste oss dyrt

Menneskerettighetene er ikke laget for historiens solskinnsdager. De er laget for de situasjonene der solidariteten vår settes aller mest på prøve. Nå bruker Fremskrittspartiet 160 kriminelle utlendinger som unnskyldning for å svekke noen av de mest grunnleggende rettighetene og rettsprinsippene vi har. Det er en veldig farlig vei å gå. Menneskerettighetene er noe av det mest grunnleggende vi lærer barna våre på skolen. De slår fast en rekke rettigheter som skal være absolutte, og når vi lærer om dette i trygge Norge, framstår de som verdens største selvfølgeligheter: retten til liv, retten til ytringsfrihet, retten til religion. Det revolusjonerende med menneskerettighetene ligger i dette selvfølgelige: menneskerettighetene gjelder alle, og de er umistelige.

Cuba

Stå opp for Cuba!

I de redaktørstyrte avisene i Norge kan man nå for en gangs skyld lese sporadiske innlegg om den uhyggelige situasjonen på Cuba. USA har lyktes med sitt kveletak som er å ligne med folkemord i sin intensjon og gjennom sine følger. Men det er ikke mot dette venstresidas skarpe penner retter sin fordømmelse. «Cubakjenneren» Vegar Bye siteres stadig i Venstresidas dagsavis med for eksempel dette (18. februar): «Regimet er totalt uten legitimitet. Sivilsamfunnet har forsøkt i flere år å få til samtaler.