Signert

Styrtregnet ­kjennest ikkje lenger ­forløysande

Barndommens fryd over ein brusende foss langs Fylkesveg 609 er erstatta med ei trugande kjensle.

Illustrasjon: Knut Løvås. Knutlvas@gmail.com Illustrasjon: Knut Løvås. Knutlvas@gmail.com

Fylkesveg 609 i Sogn og Fjordane, mellom Førde og Askvoll, er smal som ein strikkepinne. Ein stad mellom Heilevang og Gjelsvik, går vegen like forbi ein foss. Då eg var liten, spruta fossen over heile vegen kvar gong det hadde regna mykje, og på same måte som det var kjempegøy å stå på enden av ferista kvar gong trailerane køyrde over (viss dei ikkje senka farten om dei såg dei ivrige småbarna som sto der, vel å merke), var det frydefullt å køyre gjennom ein svær foss. Ein gong vi køyrde der, stoppa faren min og lét fossen sprute over bilen i fleire sekund. Eit framifrå barndomsminne!

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Signert

Det er fagbe­ve­gelsen som har intel­lek­tua­lisert Norge. Nå sitter vi igjen med Netflix, porno og pervob­ril­ler fra Meta.

Fortidens spøkelser hjemsøker Ukraina.

Mens bolig­mar­kedet går fra vondt til verre, må den norske bolig­ei­eren sette sin lit til algo­rit­me­styrte meglerhus.