Fokus

Slangen i Paradis

Statsforetak som Bane Nor er det største hinderet for byutvikling og sosial boligpolitikk i Norge.

Den siste stasjonen man passerer når man kommer med toget til Stavanger, heter Paradis. På tross av det forlokkende navnet er det så å si ingen som går av her. I alle fall ikke foreløpig. Rundt stasjonen ligger nemlig det siste store ubebygde området i Stavangers sentrumskjerne. Fra gammelt av var området vest for Hillevågsvatnet godsterminal, men den har Bane Nor for lengst flyttet ut av byen og lenger sør på Jæren.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Fokus

Vi diskuterer hva den sykmeldte må gjøre for å komme tilbake. Men hva med jobben hun skal tilbake til?

Vi diskuterer stadig hvilke verdier innvand­rere og muslimer må slutte opp om. Men hvem eier egentlig de «norske» verdiene?

I Storbri­tannia har Palantir bygd en offentlig helse­platt­form. Resultatet viser et selskap som ikke er så mytisk som vi tror.