Midtøsten

Homohatet eskalerer

Forfølgelsen av skeive folk i Midtøsten har aldri vært så omfattende og intens som nå.

SLÅTT NED PÅ: Her arresteres en demonstrant under Pride-marsjen i Istanbul i 2022. President Recep Tayyip Erdogan brukte mye nedsettende retorikk om homofile under valgkampen i vår. FOTO: KUTRULUS ARI, AFP/NTBSLÅTT NED PÅ: Her arresteres en demonstrant under Pride-marsjen i Istanbul i 2022. President Recep Tayyip Erdogan brukte mye nedsettende retorikk om homofile under valgkampen i vår. FOTO: KUTRULUS ARI, AFP/NTB

En gang i tida gjorde Hizbollahs mektige libanesiske sjialeder Hassan Nasrallah kampen mot antiimperialisme, antiamerikanisme og antisionisme til sitt varemerke. I 30 år har Nasrallah tordnet mot USA og Israel og gjort det til sitt kall å bekjempe Den store Satan. Men nå tordner Nasrallah mot en ny fiende: de såkalte LHBT-gruppene, som er en forkortelse for lesbiske, homofile, bifile og transpersoner.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Sudan

Vestens økonomiske interesser i De forente arabiske emirater har bidratt til å holde borger­krigen i Sudan i gang, ifølge utvik­lings­forsker Gunnar Sørbø.

Spania

Ceuta-krisa splitter EU: – Kollektiv selv­ska­ding

Usa

Mens Aipac bruker rekord­beløp på å støtte Israel-vennlige demo­kra­tiske kandidater fram mot mellom­valget, mener venstre­si­de­profil Daniel Denvir at den progres­sive bølgen ikke lar seg stoppe.