Kringla heimsinsAntikken

Blodhevn, furier og forsoning

Norgesaktuelle «Oresteia» tar oss med til en spinnvill antikk verden i endring.

ANGER: Orestes tar hevn over faren ved å drepe moren, Klytaimnestra, og blir så jaget av de skrekkinngytende ­hevngudinnene. Her malt av William-Adolphe Bouguereau (1825-1905). Foto: Wikimedia CommonsANGER: Orestes tar hevn over faren ved å drepe moren, Klytaimnestra, og blir så jaget av de skrekkinngytende ­hevngudinnene. Her malt av William-Adolphe Bouguereau (1825-1905). Foto: Wikimedia Commons

Fredag 1. september er det premiere på «Oresteia» på Det Norske Teatret. Det er ikke småtteri. Tre tragedier, et massivt korps av skuespillere, ny gjendiktning av Jon Fosse. Grufulle drap i nære relasjoner og fryktinngytende hevngudinner. Det var ikke småtteri i antikken heller.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kringla heimsins

Grav­skik­ker endret seg mye i overgangen fra hedendom til kristendom. Derfor er det ikke alltid lett å vite hva vi egentlig har funnet.

Kyst og innland

Kinas enorme historiske tradisjon sier mye om hvor opptatte kineserne har vært av endringer, gjennom medgang og motgang.