Å skyte spurv med kanon … og kråke med laser? En 20 år gammel krig foregår på en togstasjon i byen Nagaoka i Japan. De rundt 10.000 kråkene som bor på stasjonen, har siden 1999 forgjeves blitt forsøkt jaget med ørner, sirener, falske kråkelik og høyttalere med kråkeadvarsler. Nå skal kommunen prøve kraftige lasere, ifølge The Mainichi.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Oppvekst

Ni av ti SFO-ledere er usikre på om de kan ivareta sikker­heten til barna de har ansvaret for. Det kommer fram i en ny under­sø­kelse.

Eu-måling

Støtta til norsk EU-medlemskap er på vei opp blant Ap-­velgerne, mens folk ellers heller mot nei. Nei-veteran Trond Giske mener Ap har mistet grepet om EU-skep­ti­kerne.

Museum

Direktør Tone Hansen skal kutte 20 årsverk ved Munch­mu­seet. Hun burde forsøkt andre løsninger, mener de ansatte.