Helse

Advarer mot for få helsejobber

Hvis ikke helsevesenet bemanner opp, kan flere gå til det private – og kvinner kan få ansvaret for eldre slektninger, mener forsker Erling Holmøy.

Omsorg: Det er særlig en aldrende befolkning som gjør at norske myndigheter undersøker hvordan framtidas helsevesen bør utformes. Her fra eldreomsorgen i Trondheim. Foto: Gorm Kallestad, NTBOmsorg: Det er særlig en aldrende befolkning som gjør at norske myndigheter undersøker hvordan framtidas helsevesen bør utformes. Her fra eldreomsorgen i Trondheim. Foto: Gorm Kallestad, NTB

I går ble «Framtidens helse- og omsorgstjenester» lansert på Arendalsuka. Rapporten er en «motmelding» til den offentlig oppnevnte Helsepersonellkommisjonens utredning som kom tidligere i år. Sistnevnte tok til orde for at det ikke skal bli ansatt nevneverdig flere innen helsesektoren i framtida. Motmeldingen hevder derimot at sektoren kommer til å trenge flere hender ettersom befolkningen blir eldre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Etter en måned med streik, lockout og tapte oljeinn­tekter legger partene ned våpnene. Nå blir det frivillig lønns­nemndv, som trolig gir fagfor­eningen den samme avtalen de streiket mot.

Samferdsel

Nord-Norgebanen er utredet åtte ganger og behandlet i Stortinget minst 17 ganger. Men lokale røster har i liten grad kommet fram, viser ny studie.

Arbeidsliv

Den pågående streiken og lockouten i olje­bran­sjen koster en halv milliard i uka. Konflikten kan bli svært vanskelig å løse, mener Styrke.