Helse

Advarer mot for få helsejobber

Hvis ikke helsevesenet bemanner opp, kan flere gå til det private – og kvinner kan få ansvaret for eldre slektninger, mener forsker Erling Holmøy.

Omsorg: Det er særlig en aldrende befolkning som gjør at norske myndigheter undersøker hvordan framtidas helsevesen bør utformes. Her fra eldreomsorgen i Trondheim. Foto: Gorm Kallestad, NTBOmsorg: Det er særlig en aldrende befolkning som gjør at norske myndigheter undersøker hvordan framtidas helsevesen bør utformes. Her fra eldreomsorgen i Trondheim. Foto: Gorm Kallestad, NTB

I går ble «Framtidens helse- og omsorgstjenester» lansert på Arendalsuka. Rapporten er en «motmelding» til den offentlig oppnevnte Helsepersonellkommisjonens utredning som kom tidligere i år. Sistnevnte tok til orde for at det ikke skal bli ansatt nevneverdig flere innen helsesektoren i framtida. Motmeldingen hevder derimot at sektoren kommer til å trenge flere hender ettersom befolkningen blir eldre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Reportasje

Pumpe­pri­sen sprett i vêret. Konkurranse­tilsynet meiner at konkur­ransen mellom bensin­sta­sjo­nane er for svak.

Eiendom

Private grunneiere ble overkjørt da staten kjøpte utmarka i Kvænangen, mener lederen av Indre Kvænangen Allmenning. Nå krever foreningen at staten overfører arealene til en bygde­all­men­ning.

Pride

Pride-arrangøren bruker ekstra penger på sikkerhets­tiltak for at paraden neste uke skal være trygg.