Helse

Advarer mot for få helsejobber

Hvis ikke helsevesenet bemanner opp, kan flere gå til det private – og kvinner kan få ansvaret for eldre slektninger, mener forsker Erling Holmøy.

Omsorg: Det er særlig en aldrende befolkning som gjør at norske myndigheter undersøker hvordan framtidas helsevesen bør utformes. Her fra eldreomsorgen i Trondheim. Foto: Gorm Kallestad, NTBOmsorg: Det er særlig en aldrende befolkning som gjør at norske myndigheter undersøker hvordan framtidas helsevesen bør utformes. Her fra eldreomsorgen i Trondheim. Foto: Gorm Kallestad, NTB

I går ble «Framtidens helse- og omsorgstjenester» lansert på Arendalsuka. Rapporten er en «motmelding» til den offentlig oppnevnte Helsepersonellkommisjonens utredning som kom tidligere i år. Sistnevnte tok til orde for at det ikke skal bli ansatt nevneverdig flere innen helsesektoren i framtida. Motmeldingen hevder derimot at sektoren kommer til å trenge flere hender ettersom befolkningen blir eldre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Loko­mo­tiv­fø­rerne sier de streiker for å sikre pauser, beskytte fritida og turnus­ord­ninger. Spekter hevder streiken skyldes urimelige lønnskrav.

Teknologi

Apples nye smart­klok­ke kan ta opp, skrive ned og oppsummere alle samtalene du har. Litt fristende og veldig ubehagelig, mener Christian.

Barnevern

Janne Pedrikke Hamre var insti­tu­sjons­leiar i barne­verns­sel­skapet Næromsorg i fleire månadar, opplyste selskapet til Bufetat. Men Hamre har aldri jobba i selskapet.