Helse

Advarer mot for få helsejobber

Hvis ikke helsevesenet bemanner opp, kan flere gå til det private – og kvinner kan få ansvaret for eldre slektninger, mener forsker Erling Holmøy.

Omsorg: Det er særlig en aldrende befolkning som gjør at norske myndigheter undersøker hvordan framtidas helsevesen bør utformes. Her fra eldreomsorgen i Trondheim. Foto: Gorm Kallestad, NTBOmsorg: Det er særlig en aldrende befolkning som gjør at norske myndigheter undersøker hvordan framtidas helsevesen bør utformes. Her fra eldreomsorgen i Trondheim. Foto: Gorm Kallestad, NTB

I går ble «Framtidens helse- og omsorgstjenester» lansert på Arendalsuka. Rapporten er en «motmelding» til den offentlig oppnevnte Helsepersonellkommisjonens utredning som kom tidligere i år. Sistnevnte tok til orde for at det ikke skal bli ansatt nevneverdig flere innen helsesektoren i framtida. Motmeldingen hevder derimot at sektoren kommer til å trenge flere hender ettersom befolkningen blir eldre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Økonomi

Samfunns­økonom Olav Slettebø er enig med LOs sjeføkonom i at rente­he­ving er en dårlig idé for forut­sig­bar­heten i norsk økonomi.

Politikk

LO-topp Chris­to­pher Beckham mener Sps bud­sjett­brudd i diesel­po­li­tikken viser behovet for en samar­beids­av­tale.

Reportasje

Påska er ei tid for å le djevelen like opp i ansiktet.