Akademia

Stadig flere vil studere kjønn

Over hele landet strømmer studentene til kjønnsstudier. En konsekvens av mer fokus på kjønn i samfunnsdebatten, mener forskere.

IKKE BARE AKTIVISME: – Jeg ønsker å få faglig kunnskap om kjønn, ikke bare fra et aktivistisk perspektiv, sier Kristin Kleppe Larnøy. Hun har allerede ett år bak seg på kjønnsstudier ved Universitetet i Oslo. IKKE BARE AKTIVISME: – Jeg ønsker å få faglig kunnskap om kjønn, ikke bare fra et aktivistisk perspektiv, sier Kristin Kleppe Larnøy. Hun har allerede ett år bak seg på kjønnsstudier ved Universitetet i Oslo.

På lista over fag med høyest poenggrense på Universitetet i Oslo (UiO) finner man forutsigbart nok medisin, psykologi og rettsvitenskap – men nå også tverrfaglige kjønnsstudier.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kommentar

Det er ikke bare musikkri­tikken som er blitt servil. Det er hele bransjen.

Musikk

Arild Rønsen og flere andre kriti­ker­ve­te­raner savner den frekke musikk­an­mel­deren

Medier

Chat GPT klarer å gjengi innhold bak beta­lingsmur. Det bekymrer DN-redaktør Magnus Aabech, som nå maner til samarbeid mellom mediene.