Likestilling

Vil ha statlig BPA-styring

Hjelpetilbudet for folk med funksjonsnedsettelse varierer mellom kommunene. SVs Lars Haltbrekken vil at staten tar over styringa.

Usikkert: I Trondheim varierer BPA-ordninga fra bydel til bydel. Dersom Marianne Knutsen (23) flytter fra foreldrene på Lade og inn til Trondheim sentrum, risikerer hun å miste nødvendig hjelp. FOTO: FRIDA HOLSTEN GULLESTADUsikkert: I Trondheim varierer BPA-ordninga fra bydel til bydel. Dersom Marianne Knutsen (23) flytter fra foreldrene på Lade og inn til Trondheim sentrum, risikerer hun å miste nødvendig hjelp. FOTO: FRIDA HOLSTEN GULLESTAD

BPA-ordningen for mennesker med nedsatt funksjonsevne er ment å gi én til én-hjelp tilpasset brukerens egne behov og sikre likestilt deltakelse i samfunnet. I dag finansieres ordningen på kommunebasis, og hjelpa som gis varierer avhengig av bosted og kommunebudsjett.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraftkrisa

Kraft­bran­sjen i nord forlanger at gasskraft­verket på Melkøya holdes i drift også etter elektri­fi­se­ringen.

Barnehage

For få ansatte gjør det vanskelig å etterleve barne­hage­loven, fastslår Deloitte i en rapport for Utdan­nings­di­rek­to­ratet.

Landbruk

Den norske bonden: Mil­lion­lønn eller nær fattig­doms­grensa