Medier

Får ikke plass i Nasjo­nal­bi­blio­teket

Arkivet til Festspillene i Bergen blir ikke gjort tilgjengelig hos Nasjonal­biblioteket. Grunnen er pengemangel.

Besøk fra Sovjet: Bildet viser det som etter alt å dømme er Leningrad Symfoniorkesters konsert på Konsertpaleet i Bergen under Festspillene i 1961. Festivalen vil overlevere opptakene til Nasjonalbiblioteket, men biblioteket har ikke råd til å ta imot. Foto: Arkivet etter Festspillene i Bergen, Bergen byarkivBesøk fra Sovjet: Bildet viser det som etter alt å dømme er Leningrad Symfoniorkesters konsert på Konsertpaleet i Bergen under Festspillene i 1961. Festivalen vil overlevere opptakene til Nasjonalbiblioteket, men biblioteket har ikke råd til å ta imot. Foto: Arkivet etter Festspillene i Bergen, Bergen byarkiv

I 1961, midt under den kalde krigen, besøkte Leningrad Symfoniorkester Festspillene i Bergen. Konserten vakte stor oppmerksomhet i den vestlige verden, og opptaket er fremdeles en av skattene i Festspillenes rikholdige arkiv.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Sommerlektyre

I sommer leser Iver B. Neumann historiske romaner, men synes Sigrid Undset er litt vel sur.

Musikk

Strøm­me­tje­nesten Tidal skal stoppe royalties til KI-generert musikk. Hans Ole Rian i Creo er spent på om de får det til.

Medier

NRK kutter ut en av sine eneste poesikri­ti­kere