Kronikk

Bilveksten

Utslipp knyttet til privatbilisme øker, til tross for norsk elbilsatsing. Klimamålene blir uoppnåelige med mindre vi stopper forbruksveksten – også blant elbiler.

På vei opp: Andelen elbiler på norske veier vokser stadig. Her fra en Jaguar-forhandler i Oslo. Foto: Christopher OlssønPå vei opp: Andelen elbiler på norske veier vokser stadig. Her fra en Jaguar-forhandler i Oslo. Foto: Christopher Olssøn

Sammenhengen mellom økonomisk vekst, energi­bruk, klima og miljø har blitt tatt opp mange ganger i Klassekampen det siste året. Men diskusjonen har vært generell og manglet konkretiseringer. Denne vekstproblematikken er gammel, og ble behandlet av FN rapporten «Vår felles framtid» fra 1987. Gro Harlem Brundtland ledet dette arbeidet. Brundtland-rapporten påpekte alle disse problemene, men mente samtidig at økonomisk vekst var nødvendig for å sikre naturen og miljøet, både i fattige og rike land.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Et KI-våpen har trolig drept sivile i krig. Hva kan lille Norge gjøre med det? En god del, om vi vil.

Kunnskaps­ni­vået er på vei ned i skolen. Det er et resultat av en tera­peutisk pedagogikk som setter elevens følelser i sentrum.

Hva forteller Kapitals liste over Norges 400 rikeste personer oss om rikdom og ulikhet i Norge?