Sudan

Tvil før meklings­sam­tale

I dag møtes de stridende i Sudan i enda et desperat forsøk på å ende den pågående krigen. Ingen forventer et snarlig gjennombrudd.

Åpning: Mandag skyndte folk i Khartoum seg ut for å handle matforsyninger etter det ble inngått en våpenhvile for 24 timer. Ifølge FN har den humanitære situasjonen i landet gått fra vondt til verre. FOTO: AFP/NTBÅpning: Mandag skyndte folk i Khartoum seg ut for å handle matforsyninger etter det ble inngått en våpenhvile for 24 timer. Ifølge FN har den humanitære situasjonen i landet gått fra vondt til verre. FOTO: AFP/NTB

Denne uka er det tre måneder siden krigen mellom regjeringshæren og den paramilitære militsen Rapid Support Force (RSF) startet i Khartoum.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Utenriks

Syria

President Ahmed al-Sharaa lovet trygghet for alle i det nye Syria. Nå er hundrevis av sivile drept i landets alawitt-dominerte kystom­råder.

Ukraina

Ukrainas arbei­der­klasse vil ikke lenger dø for en stat som ikke tilbyr dem noe. Det mener forskeren Volodymyr Isjtsjenko.

Kina

Toppmøte i Beijing: Slik vil stormakta tekkes USA