Samferdsel

Ueinige om anbod

LO vil ta kollektivtrafikk tilbake i eigenregi. Jim Klungnes i Yrkestrafikkforbundet meiner det kan gjere vondt verre for bussjåførane.

EI VARSLA KRISE: Når folk no vaknar, er det fordi det begynner å svi, seier Jim Klungnes i Yrkestrafikkforbundet om bussjåførmangelen. Foto: Tom Henning BratlieEI VARSLA KRISE: Når folk no vaknar, er det fordi det begynner å svi, seier Jim Klungnes i Yrkestrafikkforbundet om bussjåførmangelen. Foto: Tom Henning Bratlie

Klassekampen skreiv i går om den store og aukande mangelen på bussjåførar i Noreg. Fleire bussjåførar peiker på ein meir stressande arbeidskvardag etter at bussdrifta blei lagt ut på anbod, som årsak til at fleire ikkje vil sitte seg bak bussrattet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Arbeidsliv

Nok er nok for kabin­an­satte i SAS. 67 prosent av Parats medlemmer i flysel­skapet stemte nei til arbeids­givers nye lønns­til­bud, ifølge til­lits­valgt Martinus Røkkum.

EU

Et bredt flertall vil innføre nye krav som gjør at Stortinget får en hånd på rattet tidligere i EU- og EØS-saker. Både Rødts Bjørnar Moxnes og Høyres Nikolai Astrup gleder seg.

Ministernes mester

Fiskeri­mi­nis­teren lar bransjen styre skuta