Klima

– Vi må handle nå

Verden setter stadig nye temperaturrekorder. Seniorrådgiver i Flyktninghjelpen mener vi ikke kan vente lenger med å finne løsninger for klimaflyktninger.

PÅ FLUKT FRA TØRKE: En kvinne står bak et gjerde i en flyktningleir for internt fordrevne utenfor Hargeisa i Somaliland, et land som er utsatt for mye ekstremvær. Foto: Eduardo Soteras, AFP/NTBPÅ FLUKT FRA TØRKE: En kvinne står bak et gjerde i en flyktningleir for internt fordrevne utenfor Hargeisa i Somaliland, et land som er utsatt for mye ekstremvær. Foto: Eduardo Soteras, AFP/NTB

Onsdag var den globale gjennomsnittstemperaturen på jorda beregnet til 17,18 grader og er dermed den tredje varmerekorden denne uka, ifølge US National Centers for Environmental Prediction. Også tirsdag ble verdens temperatur beregnet til 17,18 grader, mens den på mandag var på 17,01 grader. Dermed er dette de tre varmeste dagene som noen gang er registrert.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Syria

De syriske kurderne står fast mot kravene fra Damaskus og Tyrkia. Nå øker faren for sammenstøt.

Reportasje

Under en jernbane­viadukt i Berlin, bor Wiktor (58) og kjæresten Gabriela gjennom vinteren.

Gaza

De fleste kristne søker fortsatt tilflukt i den katolske kirken i Gaza. I år feirer de jul for første gang siden krigen begynte, forteller Elias Aljelda Ady (53), som nå tør stå fram med sitt virkelige navn.