Klima

– Vi må handle nå

Verden setter stadig nye temperaturrekorder. Seniorrådgiver i Flyktninghjelpen mener vi ikke kan vente lenger med å finne løsninger for klimaflyktninger.

PÅ FLUKT FRA TØRKE: En kvinne står bak et gjerde i en flyktningleir for internt fordrevne utenfor Hargeisa i Somaliland, et land som er utsatt for mye ekstremvær. Foto: Eduardo Soteras, AFP/NTBPÅ FLUKT FRA TØRKE: En kvinne står bak et gjerde i en flyktningleir for internt fordrevne utenfor Hargeisa i Somaliland, et land som er utsatt for mye ekstremvær. Foto: Eduardo Soteras, AFP/NTB

Onsdag var den globale gjennomsnittstemperaturen på jorda beregnet til 17,18 grader og er dermed den tredje varmerekorden denne uka, ifølge US National Centers for Environmental Prediction. Også tirsdag ble verdens temperatur beregnet til 17,18 grader, mens den på mandag var på 17,01 grader. Dermed er dette de tre varmeste dagene som noen gang er registrert.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

Ytre høyre-partiet AFD har fått et nytt og spenstig spring­brett: Tysklands mest folkerike delstat.

Usa

Teorier om Tyler Robinsons politiske overbe­visning og motiv for drapet på Charlie Kirk florerer. Venstre­sida plasserer ham på ytre høyre – og vice versa.

Analyse

Et lekket Pentagon-­dokument signa­li­serer mykere Kina-linje fra USA.