Colombia

Kaos står i vegen for Petro

Politikarar og fagforenings­leiarar meiner Colombia si første venstresideregjering er truga av eit «mjukt» kupp.

Ba om støtte: President i Colombia Gustavo Petro, saman med visepresident Francia Marquez, snakka til ein støttemarsj for si eiga regjering i Bogota på onsdag. Foto: Fernando Vergara, NTBBa om støtte: President i Colombia Gustavo Petro, saman med visepresident Francia Marquez, snakka til ein støttemarsj for si eiga regjering i Bogota på onsdag. Foto: Fernando Vergara, NTB

Neste veke skulle den venstreorienterte presidenten i Colombia, Gustavo Petro, kome på besøk til Oslo.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Storbritannia

Analy­ti­kere tviler på at Storbri­tannias neste stats­mi­nister vil endre Gaza-linja

Ukraina

Utbyt­tingen av forsvars­mi­nister Mykhajlo Fedorov skaper sterke reaksjoner i Ukraina. Intern maktkamp pekes på som en mulig årsak.

Spania

Dommen mot Pedro Sánchez’ bror øker presset på Spanias stats­mi­nister. Støtte­spil­lere omtaler saken som politisk motivert, mens en forsker advarer om at summen av sakene kan koste ham dyrt.