Anmeldelse

Erkjenning og tvil

«Villskudd» på Kilden Teater er blitt ei framsyning til å bli verkeleg glad og i godt humør av.

HEFTIG: I bedehuset av alle stader finn Yngve og Magnus rom for lidenskaplege famntak. FOTO: LARS GUNNAR LIESTØLHEFTIG: I bedehuset av alle stader finn Yngve og Magnus rom for lidenskaplege famntak. FOTO: LARS GUNNAR LIESTØL

Med Gudmund Vindsuns roman «Villskudd» i 1979 fekk vi ikkje berre eit fyrverkeri av ei lesaroppleving, men også den første verkelege gladboka om homofili. Det som fram til 1972 hadde vore kriminelt, greidde Vindsun å gjere til noko heilt kvardagsleg. Mykje har skjedd sia den gongen, og for dei fleste er ikkje kjærleik mellom menn lenger tabu eller unormalt. Men ein rapport frå Likestillingssenteret kunne i 2018 dokumentere at skeive i Agder i større grad enn skeive i resten av landet hadde freista å ta sitt eige liv.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Mot veggen

Oslo går med milli­ard­over­skudd, men finans­byråd Hallstein Bjercke (V) mener det fortsatt må kuttes stort i byens velferds­tje­nester.

Reportasje

Nepals generasjon Z ofret alt for revo­lu­sjonen: Rajesh ble skutt gjennom ryggraden.

Afghanistan og pakistan

Pakistan hevder Taliban har spredt terror og gjort Afgha­nistan til en indisk «koloni». Nå slipper de bomber over nabolandet.