Anmeldelse

Erkjenning og tvil

«Villskudd» på Kilden Teater er blitt ei framsyning til å bli verkeleg glad og i godt humør av.

HEFTIG: I bedehuset av alle stader finn Yngve og Magnus rom for lidenskaplege famntak. FOTO: LARS GUNNAR LIESTØLHEFTIG: I bedehuset av alle stader finn Yngve og Magnus rom for lidenskaplege famntak. FOTO: LARS GUNNAR LIESTØL

Med Gudmund Vindsuns roman «Villskudd» i 1979 fekk vi ikkje berre eit fyrverkeri av ei lesaroppleving, men også den første verkelege gladboka om homofili. Det som fram til 1972 hadde vore kriminelt, greidde Vindsun å gjere til noko heilt kvardagsleg. Mykje har skjedd sia den gongen, og for dei fleste er ikkje kjærleik mellom menn lenger tabu eller unormalt. Men ein rapport frå Likestillingssenteret kunne i 2018 dokumentere at skeive i Agder i større grad enn skeive i resten av landet hadde freista å ta sitt eige liv.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Formuesskatt

Formues­skatten er nødvendig for å sikre at den økonomiske eliten betalar skatt, seier sjeføkonom i LO Roger Bjørnstad.

Film

«Teenage Sex and Death at Camp Miasma» er mindre kompleks enn refe­ran­sene den brisker seg med.

Sykehusbygg

Firma uten tariff­av­tale fikk kontrakt på 116 millioner kroner for tømre­arbeid på Nye Aker sykehus. Nå er de konkurs, og Syke­hus­bygg får kritikk for anbuds­pro­sessen.