Anmeldelse

Erkjenning og tvil

«Villskudd» på Kilden Teater er blitt ei framsyning til å bli verkeleg glad og i godt humør av.

HEFTIG: I bedehuset av alle stader finn Yngve og Magnus rom for lidenskaplege famntak. FOTO: LARS GUNNAR LIESTØLHEFTIG: I bedehuset av alle stader finn Yngve og Magnus rom for lidenskaplege famntak. FOTO: LARS GUNNAR LIESTØL

Med Gudmund Vindsuns roman «Villskudd» i 1979 fekk vi ikkje berre eit fyrverkeri av ei lesaroppleving, men også den første verkelege gladboka om homofili. Det som fram til 1972 hadde vore kriminelt, greidde Vindsun å gjere til noko heilt kvardagsleg. Mykje har skjedd sia den gongen, og for dei fleste er ikkje kjærleik mellom menn lenger tabu eller unormalt. Men ein rapport frå Likestillingssenteret kunne i 2018 dokumentere at skeive i Agder i større grad enn skeive i resten av landet hadde freista å ta sitt eige liv.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Serbia

Etter to år med protester utfordrer student­be­ve­gelsen makta i Serbia. Utfallet kan få betydning for serbernes tillit til demo­kra­tiet, mener jurist og aktivist.

Gambling

«Anna» saksøkte spill­sel­skapet BML og tapte i tingretten. Nå anker hun: – Jeg vil kjempe.

Homo politicus

Finans­mi­nis­teren sier han skal skatt­legge de rike, men gjør det ikke.