Kringla heimsinsMiddelalder

Flyktningene i Malangen

Kong Håkon Håkonsson ga en fjord til finsk-ugriske folk fra øst. Hva var det de flyktet fra?

HJEMLANDET: Håkon Håkonssons saga hevder at mange «bjarmer» søkte beskyttelse hos kong Håkon, og at de flyktet fra «tartarene» (mongolene) i øst. Illustrasjon: Olaus Magnus, Carta Marina (1539)HJEMLANDET: Håkon Håkonssons saga hevder at mange «bjarmer» søkte beskyttelse hos kong Håkon, og at de flyktet fra «tartarene» (mongolene) i øst. Illustrasjon: Olaus Magnus, Carta Marina (1539)

I Håkon Håkonssons saga fortelles det om mange av kongens (1217–1263) storverk: Festningsbygging i Trondheim, Bergen, Tønsberg, Oslo og Konghelle, etablering av en kjøpstad i Marstrand og veitslehaller flere steder på Opplandene, samt kanalgraving i Tønsberg, for å nevne noe. Videre ramser forfatteren opp nybygde kirker land og strand rundt. Én opplysning skiller seg likevel ut. Det heter nemlig at det «kom mange bjarmer til ham, som var flyktet østenfra for tartarenes ufred», og at kong Håkon «kristnet dem og ga dem en fjord som heter Malang».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kringla heimsins

Djevelen viste seg som et sjøuhyre.

Olav Ha­ralds­sons kjærlig­hetsdikt var så erotiske at de var forbudt i det kristne riket hans.

Grav­skik­ker endret seg mye i overgangen fra hedendom til kristendom. Derfor er det ikke alltid lett å vite hva vi egentlig har funnet.