Europa

Skroter gamle EU-regler

Europas gjeld er skremmende høy. Men sparepolitikk er enda farligere.

EUROPEISK DYRTID: En hjemløs person sover på en benk i Roma. Europa har opplevd stadige økonomiske kriser det siste tiåret - og innstrammingspolitikken som rådet tidligere, kastet mange europeere ut i fattigdom. FOTO: VINCENZO PINTO, AFP/NTBEUROPEISK DYRTID: En hjemløs person sover på en benk i Roma. Europa har opplevd stadige økonomiske kriser det siste tiåret - og innstrammingspolitikken som rådet tidligere, kastet mange europeere ut i fattigdom. FOTO: VINCENZO PINTO, AFP/NTB

Én ting er det heldigvis enighet om i Brussel i disse dager: De gamle reglene for EU-landenes gjeld fungerer ikke, og det er et voldsomt behov for reformer. Selv om de grove linjene for lengst hadde lekket ut, var det derfor spennende hva EU-kommisjonen onsdag i forrige ville komme med for å gjelda på et tålelig nivå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

Zohran Mamdani gjør New York til hovedstad for opprøret mot kunstig intel­li­gens. Nå forbyr den sosia­lis­tiske borger­mes­teren bruk av KI på alle de offentlige barne­sko­lene i USAs største by.

Valg i israel

Jødiske Yoav Segalovitz melder seg inn i et arabisk-palestinsk parti, og bryter dermed «det israelske tabuet». Det kan markere et avgjørende vendepunkt i israelsk politikk, mener Midtøsten-forsker Yossi Mekelberg.

Ukraina

Krigs­er­faring blir butikk. Ukrainas avsatte forsvars­mi­nister Mykhajlo Fedorov skal samarbeide med tek-giganten Palantir.