IntervjuFilosofi

Språk for ulykke

Man kan ikke kjempe for et fritt samfunn uten å føre arbeiderkamp, mener filosof Axel Honneth. Men tyskeren vil ikke gå med på at kapitalismen gjennomsyrer livet vårt.

Har troa: «Jeg tror på framgang», sa filosof Axel Honneth da Klassekampen intervjuet ham i 2010. Nå tar han til orde for at en reorganisering av arbeidsdelingen kan gjøre mennesket friere. Foto: Tom Henning BratlieHar troa: «Jeg tror på framgang», sa filosof Axel Honneth da Klassekampen intervjuet ham i 2010. Nå tar han til orde for at en reorganisering av arbeidsdelingen kan gjøre mennesket friere. Foto: Tom Henning Bratlie

Det er en frihetskamp i samfunnet vårt som har blitt glemt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Forfatter Sigrid Undset blir vurdert som helgen. – Det høres nesten ut som en gimmick, sier litte­ra­tur­pro­fessor.

Kulturuka

Fotball er et spill uten ball, uttalte Drillo en gang på nitti­tal­let. Han får mer rett for hvert år som går.

Ny norsk sangbok

Sang har tapt terreng i norsk skole. Samtidig er forsk­nin­gen entydig på gevinstene av å bruke kroppens fremste instrument.