I dag

Språke­li­tismen

Det er ikke tilfeldig at det dominerende skriftspråket i Norge er tilpasset talemålet fra senteret for økonomisk, politisk og kulturell makt, og ikke talemålet i for eksempel Os i Østerdalen. For å kunne få folk fra et helt land til å tro på at måten akkurat du snakker på, er korrekt, kreves det ikke reint lite maktutøvelse. Et språk er som kjent en dialekt med en hær og marine.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

2025

Nyhets­re­daktør Lars Vegstein oppsum­merer det politiske året: «Venstre­sida var dømt til å tape. Men miraklenes tid var ikke over.»

Kronikk

På begge sider av fronten oppdaget de at fienden ikke lignet de blodtørs­tige monstrene som propa­gan­daen hadde hamret inn.

Bøker

Bare fire skjønn­lit­terære bøker er inne på årets topp 15-liste. Pendelen svinger mot sakprosa, sier Kagge-sjefen.