Gryr i Norden

Hvor vil de superrike?

De som sitter på eiersida i Norge får en stadig større del av kaka.

Kampen mot ulikhet er ofte lik kampen for rettferdighet. Det er urettferdig at noen stikker av med en større del av kaka, det er urettferdig at noen kan kjøpe seg til bedre helsetjenester enn resten, og det er urettferdig at noen få beriker seg på bekostning av fellesskapet. Og det er ikke bare derfor ulikhet er gift for samfunnet. Samfunn med høy ulikhet er preget av lavere tillit mellom befolkning og myndigheter, og det er flere som faller utenfor.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Miljø

Stats­for­val­teren i Troms og Finnmark vil rive ulovlige rein­gjer­der. Disse er til hinder både for vilt og ferdsel i naturen.

Fredsprisen

Tyst fra Nobel­ko­mi­teen: – Jeg kan ikke si noe, så du trenger ikke forsøke engang

Kommuner

Finnmark Høyre vil gå fra 18 til 1 rådhus i Finnmark. SV-ordfører Cato Kristi­ansen i Loppa rister på hodet over planene.