Kronikk

Hvorfor er det så stille her?

​​​​​​​I Frankrike demonstrerer massene mot de samme endringene i pensjonssystemet som kan bli innført i Norge.

DEN FRANSKE MODELLEN: Massive opptøyer i Paris og løfter om å «tvinge ned økonomien i kne» er reaksjonen på Macron-regjeringens pensjonsreform. Her en demonstrant med en plakat som varsler «Ekstrem fattigdom for den forbannede poet». Foto: Aurelien Morissard, AP/NTBDEN FRANSKE MODELLEN: Massive opptøyer i Paris og løfter om å «tvinge ned økonomien i kne» er reaksjonen på Macron-regjeringens pensjonsreform. Her en demonstrant med en plakat som varsler «Ekstrem fattigdom for den forbannede poet». Foto: Aurelien Morissard, AP/NTB

Frankrike er rammet av en massiv protestbølge. Bare i Paris har mellom én og halvannen million tatt til gatene, flankert av hauger av søppel som har hopet seg opp siden byens renovasjonsarbeidere gikk ut i streik. Det er bål i gatene, knuste reklamemontre, armert politi som løper mot folkemengden med batonger i hendene. Streikende har blokkert bensinforsyninger inn til hovedstaden, med mål om å – ifølge fagforeningslederen Emmanuel Lépine – «tvinge den franske økonomien i kne».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Jeg ser det samme hvert år: Før jul sendes ar­bei­derne hjem – uten lønn og jobb på nyåret.

Om vinteren trenger man bare å åpne et vindu for å merke global oppvarming i Norge.

Den høyre­eks­treme fana­ti­keren José Antonio Kast har blitt valgt til president i Chile. Det er et politisk og etisk jordskjelv.