Språket

Post-keltisk

Semja om Nord-Irland har ein eventyrleg historisk bakgrunn.

Ursula von der Leyen i EU-kommisjonen og statsminister Rishi Sunak vart nyleg samde om Nord-Irland. Post-brexit -semja har gått under radaren for mange; Nord-Irland skal (på eit vis) framleis vera i EU, utan samstundes å vera i EU. Mykje politisk å skriva om der, men det er òg flust filologisk å skriva om.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

68 datasen­ter­ak­tører venter på kraft til nye prosjekter i Norge. De største planlagte prosjek­tene er uten­landsk­eide og skal forsyne tekgi­ganter.

Bolig

I Oslo og Bergen er boligkøen av studenter endeløs, mens den andre steder i landet så vidt krever oppmerk­somhet.

Trossamfunn

Etter Berlin-terroren har flere bedt om at religiøse ledere kommer på banen i kampen mot homofobi. Vi jobber konti­nu­erlig for mangfold, forteller imam Faruk Terzic.