I dag

La reinen leve!

Moren min gleder seg. Helt siden unge samer satte seg ned i Olje- og energidepartementet den 23. februar og demonstrerte mot vindmøllene som er satt opp i beiteområdene til reinflokkene på Fosen, har hun gledet seg. Men ikke da politiet tømte lokalene og bar ut de unge demonstrantene natt til søndag. Bildene minnet henne om en annen politiaksjon, nemlig da hun selv ble båret bort under Alta-aksjonen for snart 50 år siden.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Overgangstiden

Grav­skik­ker endret seg mye i overgangen fra hedendom til kristendom. Derfor er det ikke alltid lett å vite hva vi egentlig har funnet.

Kronikk

For å forstå Pisa-sjokket i ungdoms­skolen, må vi gå ti år tilbake i tid.

Teater

Danske Anna Balslevs «Fruen fra havet» er fornøyelig og gjen­nom­ført, men tidvis er det som om regi og tekst ikke helt spiller på samme lag.