Storbritannia

Sliter med å leve opp til eget løfte

Statsminister Rishi Sunak har fortsatt ikke fått bukt med uvanene som briter flest kaller korrupsjon.

NESTEN-KORRUPT: Britene kaller det sleaze: vennetjenester som kanskje ikke er korrupsjon i en juridisk forstand - men heller ikke langt unna. Ett eksempel er da Boris Johnson (til høyre) i 2021 lånte 800.000 pund av den kanadiske millionæren Sam Blyth. Statsminister Rishi Sunak (til venstre) har lovet å rydde opp i slik praksis. FOTOmontasje: ALBERTO PEZZALI OG BEN STANSALL, AFP/NTBNESTEN-KORRUPT: Britene kaller det sleaze: vennetjenester som kanskje ikke er korrupsjon i en juridisk forstand - men heller ikke langt unna. Ett eksempel er da Boris Johnson (til høyre) i 2021 lånte 800.000 pund av den kanadiske millionæren Sam Blyth. Statsminister Rishi Sunak (til venstre) har lovet å rydde opp i slik praksis. FOTOmontasje: ALBERTO PEZZALI OG BEN STANSALL, AFP/NTB

Med perfekt sideskill og stram slipsknute stilte Rishi Sunak seg 31. oktober i fjor ved et lite podium foran Downing Street 10 og talte for første gang til britene som landets statsminister.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Folkerett

Tyskland ber ICJ avvise Nicaraguas anklager om med­virk­ning til folkemord. Både folke­ret­ten og Ortega-regimet er på prøve, mener eksperter.

Usa

Kommer­si­elle selskaper ønsker å utvinne mineraler fra havbunnen. Nå raser det en rettssak som kritikerne mener er en bevisst avled­nings­ma­nøver.

Spania

Grense­kri­sa med Marokko ser ut til å ha gitt et politisk løft for ytre høyre i Spania.