Anmeldelse

­Feministisk bølge

«Fødselen», Elise Storsveens ni meter lange, fargesprakende tekstil-kvinne, er kunstnerens motsvar til Gustav Vigelands digre menn.

ENORM: Det monumentale formatet Elise Storsveen har gitt særlig «Fødselen», er nærliggende å forstå som en ytring om feminisme. FOTO: ØYSTEIN THORVALDSEN, VIGELANDMUSEETENORM: Det monumentale formatet Elise Storsveen har gitt særlig «Fødselen», er nærliggende å forstå som en ytring om feminisme. FOTO: ØYSTEIN THORVALDSEN, VIGELANDMUSEET

Elise Storsveen

Vigeland­museet i Oslo

Står til 14. mai

Den liggende figuren har fire armer med hver sin farge. Kroppsdelene er alle utstrakt på en måte som antyder at kvinneskikkelsen forsøker å holde seg fast i noe bak hodet. Også en fot – en blålig en – befinner seg i luften. Føttene i henholdsvis sølv og gult hviler derimot mot underlaget. Mellom armene og føttene ruver en grønn mage og et oransje ansikt med store, engstelige øyne og åpen munn. Verket heter «Fødselen» og er ni meter langt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Reportasje

De siste dagene har frontlinja rundt det omstridte høyde­draget Ali al-Taher i Sør-Libanon rykket nærmere. Mange som hadde vendt tilbake hit, flykter nå på nytt.

Kunst

Deichman Bjørvika viser også kunst. I høst er hoved­biblioteket særlig rikt på stadig skiftende visuelle bidrag.

Kronikk

Påstanden om at Norge bryter Svalbard­traktaten kan faktisk feire 75-års­ju­bi­leum i år.