Dagboka

Takk!

Sandra Cailyn Skjeldal har fått nok av at fritida hennar blir mindre verdsett enn fritida til kollegaer med barn, fortel ho til NRK. Ho syns det er slitsamt å måtte jobbe på 17. mai medan kollegaer med barn skal ha fri, og bli sittande igjen åleine på jobb fordi småbarnsforeldra må hente i barnehagen. «Sjølv om småbarnslivet krev mykje tid, mange plikter og ein stor dose kjærleik, betyr ikkje det at eg utan barn vil legge meir tid til jobb og kompensere for kollegaene mine sitt fråvær», skriv ho i eit innlegg på Linkedin.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Noe helt annet

Nå er nasjonaldagen lagt bak oss og byen Bergen har fått litt ekstra oppmerksomhet i år, av litt dårligere grunner. Akkurat slagene er ikke mitt anliggende her, men det blir enda litt mer 17. mai i denne spalten. Det gjelder setningen: «17. mai er noe helt annet i Bergen», som jeg har hørt så utrolig mye i det siste. Jeg forstår den ikke. Jeg har feiret 17.

Tall

Kvantifisering er en dyd. Tidsskriftet Avsagd Hagle gikk kvantitativt (og ironisk) til verks på samtidslitteraturen. De telte opp hvor mange ganger ordene fugl, hånd og tre ble nevnt i en bok, noe som selvfølgelig sier en hel del om bokas kvalitet. En kan spørre seg hva som er igjen å kvantifisere etter det. På Stortinget kan en se for seg at kvantifisering allerede er en paradegrein. Men nå har den nådd nye høyder, med den KI-genererte nettsida overstortinget.no. Her er alle de 169 stortingsrepresentantene rangert fra mest aktiv til minst.

På flukt

I løpet av året skal befolkningen i Finnmark få en plan for hvordan og hvor de skal evakueres i tilfelle krig. Direktoratet for sivil beredskap har fått oppdraget fra regjeringen. Egentlig skal hele Norges befolkning få en slik plan om hva de skal foreta seg. Noen blir evakuert, andre skal ta imot evakuerte. Folket i Finnmark og Nord-Troms har blitt evakuert før. Høsten 1944 ble alle jaget fra sine hjem, og det aller meste av infrastruktur ble brent eller sprengt. Ingen av de som husket krigsårene, ser nok fram til noe lignende. Men blant annet i Nesseby, innerst i Varangerfjorden, har befolkningen etterlyst en plan.