Kulturtirsdag

Samling på trykk

Carroll Dunham er en utpreget intellektuell billedskaper. På overflaten handler amerikanerens utstilling i Oslo likevel om hatter, brytere, peniser og nakne damer.

GAVMILD: At amerikanske Carroll Dunham nylig donerte 161 arbeider til Nasjonalmuseet, har fått flere til å stille spørsmål ved at han har fått en soloutstilling på museet. FOTO: NASJONALMUSEETGAVMILD: At amerikanske Carroll Dunham nylig donerte 161 arbeider til Nasjonalmuseet, har fått flere til å stille spørsmål ved at han har fått en soloutstilling på museet. FOTO: NASJONALMUSEET

Det første spørsmålet da Nasjonalmuseet viste Carroll Dunhams storslåtte grafikk-donasjon til pressen, gikk til institusjonen og lød: Kom gaven eller planen om utstilling først? Det andre gikk til den amerikanske kunstneren selv og lød: Hvorfor forære 161 arbeider til Nasjonalmuseet i Norge? Enkelt oppsummert var svarene henholdsvis Dunhams gave og at kunstneren har et snart tre tiår langt profesjonelt forhold til landet og er blitt godt tatt imot her.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Leseliste for vår tid

Kampen mot ulikhet bør ikke bare handle om penger, men om tid til å følge sine drømmer, mener Martin Hägglund.

Kulturuka

Ein briljant, heilt original idé til ein fami­lie­film: ­Ei inkom­petent jente dankar ut ein overkva­li­fisert gut.

Musikk

Dårlig konsert­kultur: – Folk tror at de ser på «Mesternes mester» med potetgull og brus, sier Øystein Greni