Kronikk

Pakistan i terrorens grep

2022 ble det registrert 376 terrorangrep i Pakistan. Og trusselen har økt etter at Taliban igjen tok makten i Afghanistan.

RAMMES HARDT: Mandag 30. januar ble over hundre mennesker drept i Peshawar-moskeen av en selvmordsbomber som skal ha kledd seg ut som en politimann. Her bærer frivillige en av de skadede til et av millionbyens sykehus. Foto: Muhammad Sajjad, Ap/NTB ScanpixRAMMES HARDT: Mandag 30. januar ble over hundre mennesker drept i Peshawar-moskeen av en selvmordsbomber som skal ha kledd seg ut som en politimann. Her bærer frivillige en av de skadede til et av millionbyens sykehus. Foto: Muhammad Sajjad, Ap/NTB Scanpix

Nok en gang er Pakistan rammet av et massivt terrorangrep, og det i den mest hjemsøkte provinsen, Khyber Pakhtunkhwa, nordvest i landet. Mandag 30. januar ble over 84 mennesker drept i Peshawar-moskeen der de var samlet for å be, og enda flere er såret. Moskeen var spesielt knyttet til hæren og sikkerhetstjenesten og lå ved siden av et av politiets hovedkvarter. Den 4. mars i fjor ble 63 mennesker drept i samme by under angrep på en sjia-moské.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Hvor ligger regje­ringens lojalitet: Hos de 100.000 som skaper norsk kultur, eller hos tekno­logi­sel­ska­pene som vil stjele verkene deres?

Når politiet roper ulv, håver angst­pro­fi­tø­rene inn.

For noen arbeids­gi­vere har det å holde sykepenger tilbake blitt en forret­nings­mo­dell.