Burkina faso

Kaster ut franske styrker

Etter fire år med franske styrker i Burkina Faso har ikke ekstremistenes kontroll minket, men økt.

Mange hatter: Ibrahim Traoré er både president, leder av overgangsmyndighetene og øverste leder for hæren i Burkina Faso. Her er han i en parade i hovedstaden Ouagadougou i oktober i fjor. Foto: AFPTV/AFP/NTBMange hatter: Ibrahim Traoré er både president, leder av overgangsmyndighetene og øverste leder for hæren i Burkina Faso. Her er han i en parade i hovedstaden Ouagadougou i oktober i fjor. Foto: AFPTV/AFP/NTB

Mandag meldte det statlige nyhetsbyrået AIB at Burkina Faso har gitt beskjed til Frankrike om at de opphever sikkerhetsavtalen landene inngikk i 2018.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

En tidligere IDF-leder kan danke ut Benjamin Netanyahu.

Syria

Nye kamper i Sweida viser hvor vanskelig det er for Syrias president Ahmed al-Sharaa å få kontroll over den drusisk-dominerte provinsen.

Analyse

Med ett og ett Flock-kamera bygger tek-oligarker som Peter Thiel opp overvå­kings­ma­skinen de drømmer om.