Strøm

EU vil jevne ut strømprisene

Mandag ga EU-kommisjonen etter for presset: EU vil reformere strømmarkedet, og det raskt.

FULL GASS: Folk går på ski i Ramsau i Østerrike tidligere i januar. Varmt vær har hjulpet på i mange land under strømkrisa i Europa. Foto: Matthias Schrader, AP/NTBFULL GASS: Folk går på ski i Ramsau i Østerrike tidligere i januar. Varmt vær har hjulpet på i mange land under strømkrisa i Europa. Foto: Matthias Schrader, AP/NTB

Russlands invasjon av Ukraina har avdekket svake sider ved dagens europeiske strømmarked, og medlemslandene i EU har presset på EU-kommisjonen for å komme med en rask reform.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Handel

Etter intensive forhand­linger har EU fått gjen­nom­slag i et krav om å halvere importen av kinesiske hybrid­biler. Eksperter kaller det en stor innrøm­melse fra Beijing sin side.

Usa

USAs venstre­side­håp fikk huset raidet av FBI

Icc

Når Europa åpner for dialog om sanksjo­nene mot ICC, skaper det et inntrykk av at domstolen bare kan kastes under bussen, advarer jusspro­fessor Sergey Vasiliev.