Strøm

EU vil jevne ut strømprisene

Mandag ga EU-kommisjonen etter for presset: EU vil reformere strømmarkedet, og det raskt.

FULL GASS: Folk går på ski i Ramsau i Østerrike tidligere i januar. Varmt vær har hjulpet på i mange land under strømkrisa i Europa. Foto: Matthias Schrader, AP/NTBFULL GASS: Folk går på ski i Ramsau i Østerrike tidligere i januar. Varmt vær har hjulpet på i mange land under strømkrisa i Europa. Foto: Matthias Schrader, AP/NTB

Russlands invasjon av Ukraina har avdekket svake sider ved dagens europeiske strømmarked, og medlemslandene i EU har presset på EU-kommisjonen for å komme med en rask reform.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Krigen i midtøsten

Krigen i Iran avkler Europas sårbarhet, mener den tyske økonomen Wolfgang Münchau. Ifølge ham krever løsningen et oppgjør med velferds­staten.

Israel og palestina

Israels lov om dødsstraff for pale­sti­nere er et uttrykk for et apart­heid­re­gime, sier menneske­rettighetsaktivister.

Iran-krigen

Verden har enda ikke innsett hvor alvorlige de globale konse­kven­sene av Iran-krigen er, sier økonom Gregor Semieniuk.