Kronikk

På tide med nedrustning

Også de sosialistiske partiene har omfavnet ideen om at et sterkest mulig militært forsvar skaper trygghet. Det er en blindvei.

Foto: PNGWing Foto: PNGWing

Klassekampens politiske redaktør Bjørgulv Braanen skriver i en kommentar 17. januar at det «(..) til nå aldri har vært noen tvil om at alle på den breie venstresida vil forsvare Norges nasjonale uavhengighet i tilfelle et angrep fra en fremmed makt». Dette er sikkert riktig, men det er en viktig del av historien at venstresidas metode ikke alltid har vært konvensjonell militær opprustning.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kronikk

Gamle gardstun rotnar på rot. Er det vrangvilje hjå bøndene eller restrik­sjonar i landbruket som fører kultur­arven på skrap­hau­gen?

Regje­ringens boset­terlov fremstår som handle­kraf­tig, men kan i verste fall svekke Norges linje mot Israels folke­retts­brudd.

De siste uten­lands­ke inves­to­rene trekker seg nå ut av det kon­kurs­boet Cuba er blitt. Ameri­ka­nerne plyndrer restene.