Filmregissør Laila Mikkelsen er død

TELEGRAM

Filmregissør Laila Mikkelsen er død, 82 år gammel. Det bekrefter familien overfor Brønnøysunds Avis. Mikkelsen ble med i en filmklubb som student og fikk sin spillefilmdebut med «Oss» i 1976. I 1981 kom krigsdramaet «Liten Ida» ut, og det ble Mikkelsens gjennombrudd. Filmen viste krigen gjennom øynene til barnet Ida og tematiserte både barnets blikk på krigen og problemstillingene rundt norske kvinner som ble sammen med tyske soldater. Tidligere direktør i Norsk filminstitutt, Vigdis Lian, sier at Mikkelsen var tidløs og modig. «Hun fikk ikke den oppmerksomheten hun skulle hatt, hun burde vært et større begrep nasjonalt», sier hun.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Essay

Etter at han tømte moras hus i Wisconsin, fant John Erik Riley en ikke-framkalt filmrull. Det ble starten på en reise gjennom flere mørklagte rom.

Natur

Villrein, klima­end­ringer og hytte­ut­bygging truer påske­ski­turen. Vi spurte Stein P. Aasheim til råds.

Design

Lang­sla­gets VM-drakter slaktes og hylles for sitt viking-preg. Men fotball­his­to­rien viser at Norge langt fra er aleine om å spille på nasjonale symboler.