Kronikk

Den afghanske vinteren

Taliban er i ferd med å stenge veien til selvstendighet og utvikling for halve befolkningen. Det kan få enorme konsekvenser.

SAMFUNNET À LA TALIBAN: En mann gir mat til kvinner som tigger ved et bakeri i Kabul. I desember la Taliban ned forbud mot kvinnelige bakere – som heller blir tvunget ut på gata til å tigge. Foto: Mohd Rasfan, AFP/NTBSAMFUNNET À LA TALIBAN: En mann gir mat til kvinner som tigger ved et bakeri i Kabul. I desember la Taliban ned forbud mot kvinnelige bakere – som heller blir tvunget ut på gata til å tigge. Foto: Mohd Rasfan, AFP/NTB

Den 21. desember 2022 var vi vitne til at studenter i Afghanistan møtte stengte dører til universitetene og private skoler. Talibans soldater sto ved dørene med våpen i hånd, klare til å bruke dem mot dem som anses som «lovbrytere». Med andre ord kvinner som nekter å gi opp og ønsker å studere.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kronikk

Indias stats­mi­nister Narendra Modi dyrker rollen som sterk mann. Dermed blir han også et lett offer for folke­vil­jens luner.

Donald Trump og mine­ral­sel­skapet TMC har funnet et juridisk smutthull i forvalt­ningen av inter­na­sjo­nale havområder.

Ledelsen i Norges Bank begikk et grovt landssvik under andre ver­dens­krig.